Skip to content

148 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1907
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block7101
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB 6624SF
Dwellings4
ZoningHIST
Sq Footage6,223
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,000
4%
Improvement Value:$155,900
96%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+4.2%
2024$9,013+0.3%
2023$8,990+0.3%
2022$8,961+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2442, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1907