Skip to content

560 Perry St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block7501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,584
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
40%
Improvement Value:$189,900
60%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,447+4.2%
2024$17,703+0.3%
2023$17,659+0.3%
2022$17,601+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft6,584DeedBook 6468, Page 1799Recorded12/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950