Skip to content

309 N Clinton Ave

Trenton, NJ 08638

Industrial

Last Sale Price
$9,287
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block7701
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
19%
Improvement Value:$458,800
81%
Total Assessment$567,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,926+4.2%
2024$31,598+423.0%
2023$6,042+0.3%
2022$6,022+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$9,287
DeedBook 3654, Page 29