Skip to content

101 Muirhead Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block7702
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 121855SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,300
41%
Improvement Value:$429,700
59%
Total Assessment$723,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,941+4.2%
2024$40,249+0.3%
2023$40,148+0.3%
2022$40,018+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5361, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1950