Skip to content

374 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1882

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block8201
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
9%
Improvement Value:$57,600
91%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+4.2%
2024$3,529+0.3%
2023$3,521+0.3%
2022$3,509+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$64,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6257, Page 392Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 6022, Page 865

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5224, Page 1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4792, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1882