Skip to content

392 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1882

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block8201
Lot63
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,800
9%
Improvement Value:$58,500
91%
Total Assessment$64,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,730+4.2%
2024$3,580+0.3%
2023$3,571+0.3%
2022$3,559+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,872DeedBook 6580, Page 53Recorded1/13/2025

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,872DeedBook 6438, Page 553Recorded4/23/2021

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 6059, Page 93

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5991, Page 977

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5316, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1882