Skip to content

460 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2009

Property Information

Block8301
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
13%
Improvement Value:$44,100
87%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941+4.2%
2024$2,822+0.3%
2023$2,815+0.3%
2022$2,806+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 5751, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1925