Skip to content

630 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2017

Property Information

Block8401
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
12%
Improvement Value:$51,400
88%
Total Assessment$58,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,376+4.2%
2024$3,240+0.3%
2023$3,232+0.3%
2022$3,221+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4330, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1906