Skip to content

640 Mrtn King Jr BlvTrenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Mar 12, 1999

Property Information

Block8401
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S 2704 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
7%
Improvement Value:$104,700
93%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+4.2%
2024$6,291+0.3%
2023$6,275+0.3%
2022$6,255+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3560, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1954