Skip to content

337 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2013

Property Information

Block8402
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
12%
Improvement Value:$41,700
88%
Total Assessment$47,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,744+4.2%
2024$2,633+0.3%
2023$2,627+0.3%
2022$2,618+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3236, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1897