Skip to content

706 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1910

Last Sale Date
Jul 29, 2009

Property Information

Block8502
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
62%
Improvement Value:$4,600
38%
Total Assessment$12,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,322+7.0%
2010$2,170+4.6%
2009$2,074+2.2%
2008$2,030+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6011, Page 746

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4776, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1910