Skip to content

113 Burton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block8504
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
21%
Improvement Value:$28,400
79%
Total Assessment$36,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,998+1.6%
2021$1,966+4.5%
2020$1,882+5.2%
2019$1,789-45.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6420, Page 61

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5695, Page 247

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4683, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1912