Skip to content

1114 N Willow St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$9,591
Last Sale Date
Nov 16, 1988

Property Information

Block8701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
15%
Improvement Value:$47,700
85%
Total Assessment$56,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,272+4.2%
2024$3,140+0.3%
2023$3,132+0.3%
2022$3,122+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$9,591
DeedBook 2467, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1920