Skip to content

957 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1920
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block8702
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionF2S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,018
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$6,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,984+4.2%
2024$1,904+0.3%
2023$1,899+0.3%
2022$1,893+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6550, Page 1581

Property Sale

Sale
$3,500
Sq Ft1,018DeedBook 6449, Page 18Recorded7/20/2021

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 2156, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1920