Skip to content

913 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2009

Property Information

Block8703
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
17%
Improvement Value:$28,900
83%
Total Assessment$34,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,019+4.2%
2024$1,937+0.3%
2023$1,932+0.3%
2022$1,926+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2845, Page 95

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 2663, Page 149

Property Sale

Sale
$9,400
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920