Skip to content

49 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block8807
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
25%
Improvement Value:$17,300
75%
Total Assessment$23,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,346+4.2%
2024$1,292+0.3%
2023$1,288+0.3%
2022$1,284+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4714, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook 2298, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1900