Skip to content

23 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$37,500
Last Sale Date
Jul 11, 1994

Property Information

Block8807
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
23%
Improvement Value:$23,800
77%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,787+4.2%
2024$1,715+0.3%
2023$1,710+0.3%
2022$1,705+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 2839, Page 126

Property Sale

Sale
$9,100
DeedBook 2609, Page 421

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 2225, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1900