Skip to content

104 Race St

Trenton, NJ 08638

Built 1917

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Jan 19, 2006

Property Information

Block8808
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
17%
Improvement Value:$29,800
83%
Total Assessment$35,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,083+4.2%
2024$1,999+0.3%
2023$1,994+0.3%
2022$1,987+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5276, Page 56

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1917