Skip to content

94 Evans Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1925

Last Sale Date
Feb 1, 1981

Property Information

Block8902
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
16%
Improvement Value:$36,700
84%
Total Assessment$43,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,535+4.2%
2024$2,433+0.3%
2023$2,427+11.9%
2022$2,169+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925