Skip to content

225 Phillips Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1907

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block9002
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
21%
Improvement Value:$20,400
79%
Total Assessment$25,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,497+4.2%
2024$1,436+0.3%
2023$1,433+0.3%
2022$1,428+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,500
Sq Ft1,032DeedBook 6557, Page 816Recorded5/22/2024

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 2325, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1907