Skip to content

76 E Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block9004
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
9%
Improvement Value:$74,300
91%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,728+4.2%
2024$4,537+0.3%
2023$4,526+0.3%
2022$4,511+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$87,870
DeedBook 2591, Page 420

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2444, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1920