Skip to content

121 Phillips Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1908

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block9005
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
14%
Improvement Value:$41,400
86%
Total Assessment$48,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,796+4.2%
2024$2,683+0.3%
2023$2,677+0.3%
2022$2,668+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
Sq Ft2,068DeedBook 6530, Page 1718Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft2,068DeedBook 6530, Page 814Recorded8/3/2023

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 2379, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1908