Skip to content

446 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1912

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Sep 13, 2002

Property Information

Block9101
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionCB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
12%
Improvement Value:$36,000
88%
Total Assessment$40,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,373+4.2%
2024$2,277+0.3%
2023$2,271+0.3%
2022$2,264+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4367, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1912