Skip to content

30 Sylvester St

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Owner
---
Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block9202
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,700
18%
Improvement Value:$26,300
82%
Total Assessment$32,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,856+4.2%
2024$1,781+0.3%
2023$1,777+0.3%
2022$1,771+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$28,500
Sq Ft1,217DeedBook 6407, Page 1176Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,217DeedBook 6407, Page 1313Recorded7/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1897