Skip to content

20 W George St

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block9303
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
14%
Improvement Value:$39,600
86%
Total Assessment$46,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,686+4.2%
2024$2,578+0.3%
2023$2,571+0.3%
2022$2,563+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6249, Page 1673Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2558, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1927