Skip to content

1313 N Willow St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 3, 2000

Property Information

Block9306
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description720 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,100
35%
Improvement Value:$20,600
65%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,839+4.2%
2024$1,765+0.3%
2023$1,760+0.3%
2022$1,755+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3893, Page 237

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 2327, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1950