Skip to content

23 W Miller St

Trenton, NJ 08638

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block9405
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
17%
Improvement Value:$33,400
83%
Total Assessment$40,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,326+4.2%
2024$2,232+0.3%
2023$2,227+0.3%
2022$2,220+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,280DeedBook 6483, Page 1251Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4582, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1927