Skip to content

42 Livingston StTrenton, NJ 08611

Built 2005

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block9501
Lot21.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,998
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
35%
Improvement Value:$109,800
65%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,850+4.2%
2024$9,453+0.3%
2023$9,429+0.3%
2022$9,398+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6307, Page 547Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$69,800

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6297, Page 519Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$258,013
DeedBook 5058, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 2005