Skip to content

408 Market St

Trenton, NJ 08611

Built 1837

Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block9602
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
56%
Improvement Value:$44,600
44%
Total Assessment$101,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+4.2%
2024$5,651+0.3%
2023$5,636+0.3%
2022$5,618+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6283, Page 908

Foreclosure Case F-054107-09

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Built

Built

Year Built: 1837