Skip to content

242 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1868

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Oct 27, 2004

Property Information

Block9702
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
58%
Improvement Value:$45,100
42%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+4.2%
2024$6,012+0.3%
2023$5,997+0.3%
2022$5,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4877, Page 99

Property Sale

Sale
$83,900
DeedBook 3516, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1868