Skip to content

218 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block9801
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,472
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
54%
Improvement Value:$54,200
46%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+4.2%
2024$6,525+0.3%
2023$6,508+0.3%
2022$6,487+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5377, Page 105

Property Sale

Sale
$139,199
DeedBook 3638, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1886