Skip to content

362 S Broad St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block9803
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S 5374 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage4,475
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
87%
Improvement Value:$10,500
13%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+4.2%
2024$4,454+0.3%
2023$4,442+0.3%
2022$4,428+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6552, Page 618

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 6228, Page 1573Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6024, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1950