Skip to content

186 Elm RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2024

Last Sale Price
$2,425,000
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block1.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,641
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,000
28%
Improvement Value:$1,162,600
72%
Total Assessment$1,616,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,050+277.2%
2024$11,414-27.9%
2023$15,834+0.8%
2022$15,711+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,425,000
Sq Ft5,641DeedBook 6563, Page 1450Recorded8/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,563DeedBook 6502, Page 858Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,563DeedBook 6323, Page 1962Recorded4/23/2018