Skip to content

210 Elm RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block1.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page86

Building Details

Building Class21
Description2S CB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,065
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,000
37%
Improvement Value:$868,400
63%
Total Assessment$1,376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,654+5.9%
2024$34,603+3.1%
2023$33,570+0.8%
2022$33,309+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 6421, Page 624

Property Sale

Sale
$474,952

From:

To:

Sq Ft4,064DeedBook 6236, Page 1097Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$1,425,000

From:

To:

Sq Ft4,064DeedBook 6236, Page 1092Recorded12/17/2015

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 5177, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1950