Skip to content

24 Armour RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block10.01
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,716
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$677,400
75%
Improvement Value:$230,300
25%
Total Assessment$907,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,172+5.9%
2024$22,820+3.1%
2023$22,139+0.8%
2022$21,966+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,525,000
Sq Ft2,716DeedBook 6556, Page 165Recorded5/9/2024

Property Built

Built

Year Built: 1948