Skip to content

130 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1848

Owner
---
Last Sale Price
$3,900,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block10.02
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class21
Description2 1/2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,846
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$826,000
47%
Improvement Value:$915,000
53%
Total Assessment$1,741,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,363+5.9%
2024$43,769-1.1%
2023$44,268-6.2%
2022$47,190-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$3,900,000
Sq Ft4,846DeedBook 6595, Page 1Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$2,150,000
Sq Ft4,846DeedBook 6481, Page 586Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$1,900,000

From:

To:

Sq Ft4,846DeedBook 6418, Page 238Recorded10/16/2020

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 3217, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1848