Skip to content

72 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1836

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Oct 19, 2013

Property Information

Block10.02
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class22
Description21/2SFG 90X190
Dwellings1
ZoningR1HP
Sq Footage4,374
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$654,000
35%
Improvement Value:$1,196,000
65%
Total Assessment$1,850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,266+5.9%
2024$46,509+3.1%
2023$45,122+0.8%
2022$44,770-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,050,000

From:

To:

Sq Ft4,374DeedBook 6181, Page 751Recorded10/24/2013

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 2479, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1836