Skip to content

93 Elm RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block10.02
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,225
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
24%
Improvement Value:$1,493,200
76%
Total Assessment$1,977,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,653+5.9%
2024$49,707+3.1%
2023$48,224-3.3%
2022$49,852+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft3,225DeedBook 6241, Page 977Recorded2/12/2016

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 2530, Page 983