Skip to content

144 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$3,950,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block10.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class23
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,408
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$839,000
31%
Improvement Value:$1,850,200
69%
Total Assessment$2,689,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,613+5.9%
2024$67,606+3.1%
2023$65,590+0.8%
2022$65,079+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,950,000
Sq Ft5,408DeedBook 6494, Page 1307Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$2,900,000
DeedBook 5788, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1948