Skip to content

27 Armour RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2016

Property Information

Block10.02
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class47
Description1.5S F G
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,465
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$709,000
75%
Improvement Value:$242,500
25%
Total Assessment$951,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,338+5.9%
2024$23,921+3.1%
2023$23,207+0.8%
2022$23,026+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2840, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1950