Skip to content

9 Orchard CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block10.02
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,277
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
74%
Improvement Value:$246,000
26%
Total Assessment$946,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,192+5.9%
2024$23,782+3.1%
2023$23,073+0.8%
2022$22,893+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972