Skip to content

18 Campbelton CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block10.02
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class19
Description2S B G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,797
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
60%
Improvement Value:$460,700
40%
Total Assessment$1,163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,989+5.9%
2024$29,255+3.1%
2023$28,383+0.8%
2022$28,162+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 2555, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1940