Skip to content

13 Campbelton CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 11, 2000

Property Information

Block10.02
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class19
Description1SFRCPT
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,749
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
58%
Improvement Value:$507,800
42%
Total Assessment$1,210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,244+5.9%
2024$30,440+3.1%
2023$29,531+0.8%
2022$29,301+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 3879, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1970