Skip to content

58 Allison RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2022

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block10.02
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class21
Description1S CB 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,585
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,000
37%
Improvement Value:$1,233,900
63%
Total Assessment$1,958,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,166+5.9%
2024$49,247+104.2%
2023$24,122+0.8%
2022$23,934+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft2,585DeedBook 6293, Page 510Recorded7/21/2017

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 2953, Page 280