Skip to content

104 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1903

Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block10.02
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page144

Building Details

Building Class21
Description2S F G3
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage6,096
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$822,000
34%
Improvement Value:$1,602,100
66%
Total Assessment$2,424,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,554+5.9%
2024$60,942-7.5%
2023$65,853+0.8%
2022$65,340+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,850,000
Sq Ft6,096DeedBook 6490, Page 1024Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$870,000
DeedBook 2566, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1903