Skip to content

63 Greenhouse CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2011

Owner
---
Last Sale Price
$2,795,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block10001
Lot33.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage6,327
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$533,000
31%
Improvement Value:$1,208,100
69%
Total Assessment$1,741,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,365+5.9%
2024$43,771+3.1%
2023$42,465+1.9%
2022$41,665+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,795,000
Sq Ft6,327DeedBook 6604, Page 444Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft6,327DeedBook 6403, Page 1873Recorded5/19/2020

Property Sale

Sale
$2,350,000

From:

To:

Sq Ft6,327DeedBook 6196, Page 1188Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$2,075,000

From:

To:

Sq Ft6,327DeedBook 6186, Page 826Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 5304, Page 194