Skip to content

96 Greenhouse CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2008

Property Information

Block10001
Lot34.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,434
Acreage1.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,300
55%
Improvement Value:$489,600
45%
Total Assessment$1,084,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,891+5.9%
2024$27,274+3.1%
2023$26,461-5.8%
2022$28,089+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950