Skip to content

974 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1700

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block10102
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2S F 3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage3.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,900
41%
Improvement Value:$626,700
59%
Total Assessment$1,064,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,350+5.9%
2024$26,782+3.1%
2023$25,983+0.8%
2022$25,780+8.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 3612, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1700