Skip to content

30 Fredrick CourtPrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block102
Lot18.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage4.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$579,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,431+4.7%
2024$15,687+107421.3%
2023$15-99.9%
2016$13,947+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6549, Page 1953Recorded2/29/2024