Skip to content

908 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$587,500
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block102
Lot9.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2 SF
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,216
Acreage4.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,100
81%
Improvement Value:$120,800
19%
Total Assessment$635,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,934+5.9%
2024$15,987+3.1%
2023$15,510+0.8%
2022$15,389+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$587,500
DeedBook 5682, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1900